Bożena Zawiślak-Dolny

Uznana za najlepszą polską odtwórczynię partii tytułowej Carmen w operze Bizeta. Postać tę kreowała w teatrach operowych Krakowa,

Bytomia, Łodzi, Gdańska, Szczecina i Warszawy. W 1995 roku jej rola Carmen w Operze Bałtyckiej uznana została za najlepszą kreację roku - nagroda Wojewody Gdańskiego. Znana i ceniona przede wszystkim za misternie tworzone kreacje w operach Rossiniego ("Kopciuszek", "Cyrulik Sewilski", "Semiramida") i Verdiego ("Bal maskowy", "Trubadur", "Nabucco", "Rigoletto", "Aida").

Jest śpiewaczką wszechstronną, z powodzeniem śpiewa również w operetce i musicalu Nieobcy jest jej również repertuar oratoryjno - kantatowy ("Stabat Mater" Pergolesiego i Szymanowskiego, Requiem Verdiego i Dworzaka, VIII Symfonia Mahlera, "Czarodziejska miłość" de Falli).

Ogromny sukces przyniosło artystce wykonanie songów K. Weilla w spektaklu "Zagraj mi melodię z dawnych lat". w rez. J . Opalskiego (Opera Śląska).

Ostatni sukces tego gatunku to znakomita kreacja Aldonzy - Dulcynei w musicalu "Człowiek z La Manchy" M. Leigha, wystawionym w Łódzkim Teatrze Muzycznym i Operze Krakowskiej.

W 1997r. - otrzymała nagrodę Wojewody Krakowskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki. Głośnym sukcesem Bożeny Zawiślak-Dolny była kreacja Romea w operze Belliniego "Capuletti i Montecchi", przygotowanej w Krakowie pod kierownictwem wielkiego mistrza batuty Richarda Bonynga.

Karierę poprzedziła rzetelnymi studiami w Studium Wokalno-Aktorskim D. Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Od 1988 roku jest solistką Opery Krakowskiej.

Od roku 1992 koncertuje z powodzeniem wykonując arie operetkowe i musicalowe, walce, tanga i czardasze wraz z Salonową Orkiestrą "Camerata"

W recitalach Bożenie Zawiślak - Dolny towarzyszy zespół lub pianista.

Agencja Artystyczna Media Art, ul. Kazimierza Wielkiego 67/3, 30-074 Kraków, Mał‚opolskie
Tel: +48 604 252 111, +48 607 295 711 biuro@artmuza.eu