Dorota Imiełowska

Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie prof. Witolda Hermana. Umiejętności swe doskonaliła w klasach takich mistrzów jak: Miloś Sadló,

Daniel Szafran, Michel Schwalbe. Jest laureatką wielu konkursów. W 1989 roku otrzymała w Kolonii specjalną nagrodę Hochschule fur Musik w uznaniu jej talentu i kunsztu artystycznego oraz za wykonanie utworów Krzysztofa Pendereckiego. W 1994 roku wystąpiła jako solistka na słynnym koncercie Hommage a Lutosławski na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień", gdzie grała Grave na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową Witolda Lutosławskiego zyskując ogromny aplauz publiczności i krytyki. Na specjalne zaproszenie Krzysztofa Pendereckiego prezentowała utwory solowe i kameralne kompozytora na koncertach w Niemczech, Włoszech, Czechach, Polsce. Repertuar jej obejmuje muzykę od arcydzieł J.S.Bacha po kompozycje współczesne, m.in. K. Pendereckiego, W. Lutosławskiego.

Dorota Imiełowska współpracowała jako kameralistka z wieloma znakomitymi artystami, m.in.: Haliną Czerny-Stefańską, Elżbietą Stefańską, Kają Danczowską. Występowała na koncertach i festiwalach we wszystkich krajach Europy oraz USA i Azji. W czasie roku Chopinowskiego (1999) była koncertmistrzem wiolonczel Polish Festival Orchestra Krystiana Zimermana, z którą odbyła światowe tournee. Dokonała kilkudziesięciu prawykonań solowych utworów wiolonczelowych, które kompozytorzy napisali specjalnie dla niej. Nagrywa dla telewizji, radia oraz dla wytwórni płytowych.

Dorota Imiełowska jest bardzo cenioną interpretatorką muzyki żydowskiej, zarówno tradycyjnej jak i klasycznej. W 2000 roku wykonała po raz pierwszy w Polsce Kaddish Frederica Kaufmanna. Dorota Imiełowska prowadzi klasę wiolonczeli w Akademii Muzycznej w Krakowie. Inicjuje i organizuje wiele projektów artystycznych. Wydała dwie płyty solowe Cello oraz In Memory z utworami premierowymi kompozytorów polskich (KOCH INTERNATIONAL).

przy fortepianie: Renata Żełobowska-Orzechowska

 

Agencja Artystyczna Media Art, ul. Kazimierza Wielkiego 67/3, 30-074 Kraków, Mał‚opolskie
Tel: +48 604 252 111, +48 607 295 711 biuro@artmuza.eu