środa, 19 lutego 2014

O ochronie zabytków i kancelariach

Firmy i przedsiębiorcy prywatni, którzy są właścicielami obiektów zabytkowych mają z tego powodu rożnych wiele korzyści, ale też dodatkowych obowiązków, które zgodnie z obowiązującym prawem, muszą realizować.

Nad wszystkim zaś czuwa miejscowy notariusz w Krakowie, który dba o to, aby wiele spraw odbywało się zgodnie z prawem i aby w przypadku obiektów zabytkowych nie funkcjonowała ze strony ich właścicieli żadna samowola budowlana. Zabytek bowiem musi wyglądać tak, jak został oddany do użytku i nie można w nim za dużo zmieniać. W związku z tym konserwator zabytków w Krakowie ma dużo pracy, szczególnie w ośrodkach miejskich, w których przetrwały po wojnie zabytki i jest ich bardzo dużo.

Pierwszymi lepszymi przykładami są chociażby Kraków i Wrocław. Właściciele zabytkowych kamienic z kolei mają takie profity, że budynki takie znajdują się zwykle w ścisłych centrach miast. Zwykle są tam robione kancelarie notarialne w Krakowie. Dlatego też są chętnie wynajmowane przez firmy biurowe, czy tez pod mieszkania, a stawki czynszów są całkiem spore. Konserwator zabytków rzecz jasna się w to nie wtrąca, dopóki wynajmujący nie będzie tak chciał urządzić wynajmowanych przez siebie pomieszczeń, że mogłoby to zaszkodzić ogólnemu wrażeniu i wpływać na budynek jako na obiekt zabytkowy.

Z kolei tez konserwator ma pewny fundusz remontowy na kancelarie notarialne i z racji tego, że naprawy zabytków są kosztowniejsze, niż innych budynków, bardzo często może udzielać bezzwrotnych, czy też długo terminowych i nieoprocentowanych pożyczek na różne remonty i stosowne naprawy. Konserwator zabytków jest więc instytucją, z którą warto żyć w zgodzie, jeśli ma się pod sobą zabytkową kamienicę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz